Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (KSIIR) a declarat că forțele sale navale și aeriene au lansat rachete balistice și drone asupra bazei aeriene a armatei SUA Ali al-Salem din Kuweit. Trump a avertizat deja Teheranul cu privire la "distrugerea forțată" a țării. Acest lucru este raportat de rbc.ua, citând Middle East Eye, Anadolu și mesajul lui Trump pe Truth Social.

Pe lângă baza aeriană din Kuweit, KSIIR afirmă că a efectuat atacuri asupra Flotei a V-a a SUA în Port Salman, în capitala Bahrainului, Manama. Totuși, nu există încă confirmări oficiale. În declarație se menționează că atacurile au fost un răspuns la atacul SUA asupra a cinci obiective de coastă din Iran.

Militarii kuweitieni afirmă că apărarea aeriană a țării reacționează la "amenințările cu rachete inamice și amenințările din partea dronelor". Aceștia au îndemnat populația să respecte regulile de siguranță.

Între timp, președintele SUA, Donald Trump, a publicat un mesaj furios pe rețeaua sa socială Truth Social. În acesta, liderul țării a amenințat cu utilizarea forței militare împotriva Iranului. "Poate veni un moment când nu vom mai putea fi raționali și vom fi nevoiți să încheiem militar o chestiune care a fost deja foarte bine provocată. Dacă acest lucru se va întâmpla, Republica Islamică Iran nu va mai exista", a subliniat Trump.