Oficialii nu au dezvăluit detalii despre acordul semnat de Yehiel Leiter, ambasadorul Israelului în SUA, și Nada Hamade, ambasadoarea Libanului în SUA, transmite euronews.com. Hamade a declarat că acordul cadru "reprezintă un prim pas pe calea restabilirii suveranității și integrității teritoriale a Libanului, asigurării unei încetări permanente și definitive a ostilităților, întoarcerii oamenilor noștri pe pământul lor și oferirii tuturor libanezilor posibilitatea de a trăi în pace, siguranță și prosperitate". Leiter a subliniat că scopul final al acestui acord cadru este pacea între cele două țări. "O adevărată pace, în care ambele țări vor trăi în siguranță, iar suveranitatea Israelului și Libanului va fi respectată, respectată și protejată", a declarat Leiter. "În acest acord cadru trilateral, bazat pe obținerea de rezultate concrete, Iranul este exclus. "Hezbollah" este exclus. Iar calea spre pace între Israel și Liban este deschisă". Prim-ministrul Israelului, Benjamin Netanyahu, a declarat vineri că cetățenii libanezi care au fost nevoiți să părăsească așa-numita "zonă de securitate", creată de trupele israeliene în sudul Libanului, nu vor fi autorizați să se întoarcă acasă după anunțul privind încheierea unui nou acord între Liban și SUA. "Menținem constant zona de securitate inițială, aflată în afara razei de acțiune a focului antitanc. Nu permitem "Hezbollah" să intre în ea, la fel cum nu permitem nici populației civile", a declarat Netanyahu într-un videoclip înregistrat, transmis de mass-media israeliană imediat după anunțul de la Washington privind încheierea acordului cadru trilateral.