Licitația pentru proiectarea și construcția stației de epurare a apelor uzate și infrastructurii de canalizare din municipiul Soroca a fost inițiată de Oficiul Național de Dezvoltare Regională și Locală la 1 septembrie 2025, iar ofertele au putut fi depuse până la 21 octombrie 2025. Aceasta a fost cea de-a doua licitație pentru acest proiect, după ce rezultatele primei, desfășurate în toamna anului 2024, au fost anulate, transmite regional.md.
La concurs au avut dreptul să participe companii naționale și internaționale, eligibile conform regulilor de achiziții ale Băncii Mondiale. Contractul ce urmează a fi semnat prevede realizarea studiilor necesare pentru proiectul tehnic, construcția și dotarea stației de epurare cu tehnologii moderne de tratare a apelor uzate (fizică, biologică și avansată), lucrări de protecție împotriva inundațiilor, modernizarea stațiilor de pompare „Centru” și „Sud”, construcția conductelor de canalizare și amenajarea drumurilor interne, precum și racordarea la infrastructura publică. Durata de implementare a lucrărilor este estimată la 31 de luni de la semnarea contractului. Procesul este coordonat de Oficiul Național de Dezvoltare Regională și Locală (ONDRL), care, în luna februarie 2026, a fost vizat de percheziții ale CNA într-un dosar de delapidare de fonduri naționale și externe din proiecte de infrastructură.
Conform surselor regional.md, la licitație au fost admise patru oferte, iar câștigător a fost desemnată o companie din Turcia. Totuși, rezultatul a fost contestat de unul dintre participanți, pe motiv că oferta câștigătorului nu corespunde criteriilor tehnice prevăzute în caietul de sarcini, iar decalajul de puncte oferit câștigătorului în raport cu celelalte trei oferte este incredibil de mare.





