Obiectul discuției, conform eurointegration.com.ua, este relatat de Politico. 'Iarna întotdeauna provoacă mai multe decese decât vara, deoarece frigul ia mult mai multe vieți decât căldura', a declarat el într-un mesaj video la conferința 'Alianța pentru cetățenie responsabilă' – o întâlnire a unor influenți lideri conservatori, mulți dintre ei negând faptele schimbărilor climatice. Wright s-a concentrat pe mortalitatea din Europa în iarna anului 2022, când invazia rusă în Ucraina a dus la creșterea prețurilor la energie, subliniind că 'consecințele acestui lucru asupra mortalității sunt devastatoare'. Comentariile sale au fost făcute pe fondul avertismentelor guvernelor din întreaga Europă, care au semnalat că temperaturile record de săptămâna aceasta reprezintă o amenințare pentru viață, amintind de pericolele valului de căldură din 2022, care a dus la moartea a peste 60.000 de oameni pe continent. Aceasta nu este prima dată când Wright descrie temperaturile scăzute ca fiind o pericol mai mare decât căldura. Încălzirea insuficientă este o cauză a deceselor în timpul iernii – în Europa, mortalitatea din cauza frigului depășește în prezent mortalitatea din cauza căldurii în raport de 8 la 1. Totuși, căldura reprezintă o amenințare acută – și din ce în ce mai serioasă – pentru populație, deoarece schimbările climatice intensifică și prelungește valurile mortale de căldură, care în ultimul deceniu au dus la moartea a zeci de mii de oameni în întreaga Europă. În SUA, căldura este principala cauză a mortalității legate de condițiile meteorologice, depășind frigul. Comentariile lui Wright au fost făcute pe fondul înregistrării unor temperaturi record în Londra și în alte părți ale Europei în luna iunie; această regiune se încălzește de două ori mai repede decât media globală și nu dispune de un sistem de aer condiționat pe scară largă.
În SUA, s-a redus impactul căldurii extreme în Europa: Iarna provoacă mai multe decese
Potrivit Politico, în timpul unei conferințe, s-a afirmat că 'iarna provoacă întotdeauna mai multe decese decât vara, deoarece frigul cauzează mult mai multe pierderi de vieți decât căldura'. Comentariile au fost făcute în contextul creșterii prețurilor la energie din cauza invaziei ruse în Ucraina.




