În Soroca, pe 25 iunie, o fetiță de 13 ani s-a înecat în timp ce se bălăcea într-un iaz local. Despre acest incident a informat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență. Conform informațiilor furnizate de salvatori, adolescenta a venit să se bălăcească împreună cu fratele ei mai mic, fără a fi supravegheați de adulți.
Inspectoratul a comunicat că la ora 13:54 au primit un apel referitor la o fetiță care se îneca în iazul local. Salvatorii care au ajuns la fața locului au scos-o pe aceasta la mal și au încercat să o resusciteze. La scurt timp, medicii care au sosit la fața locului au încercat să o salveze, însă fără succes.
În contextul începerii sezonului cald, salvatorii au reiterat apelul către cetățeni de a fi prudenți în apă, de a se bălăci doar în locuri special amenajate, dotate cu posturi de salvare, și de a supraveghea cu strictețe copiii, interzicându-le să se bălăcească singuri sau cu alți copii de vârsta lor.
Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut în acest moment despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți opta pentru un abonament lunar pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Este simplu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.



