În Moldova, din cauza căldurii, pe 28 iunie s-a restricționat circulația vehiculelor cu o greutate mai mare de 12 tone pe drumurile publice. Așa cum au anunțat pe 6 iulie reprezentanții Administrației Naționale a Drumurilor, interdicția este valabilă până pe 1 iulie, între orele 10:00 și 20:00, în zilele când temperatura aerului depășește +30°C.

Această măsură, conform celor comunicate de autorități, va ajuta la prevenirea deteriorării asfaltului în condiții de vreme caniculară. „În vreme caldă, asfaltul și betonul asfaltic își pierd capacitatea de suport, iar circulația vehiculelor grele poate provoca deformații ireversibile, care afectează siguranța circulației rutiere și generează cheltuieli semnificative pentru repararea drumurilor”, au avertizat cei din administrație.

Restricțiile impuse nu se aplică transportatorilor de pasageri, vehiculelor care transportă produse alimentare și automobilelor implicate în gestionarea situațiilor de urgență și în construcția drumurilor.

Reamintim că în Moldova a fost declarat cod roșu de meteorologic din cauza căldurii extreme. Conform prognozelor meteorologilor, pe 30 iunie și 1 iulie, în Chișinău și în sudul țării, temperatura aerului va ajunge la +39…+41°C.

Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut în acest moment despre Moldova și regiune.

Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți opta pentru un abonament lunar pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.

Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.