The Guardian informează că, după ce un bărbat de 57 de ani a murit în timpul muncii în câmp, au fost raportate alte patru decese: un lucrător de 61 de ani dintr-o podgorie în zona Piacența; un bărbat de 56 de ani care a suferit un atac în timp ce vizita mormântul părinților săi la cimitirul din Garlașco; un om fără adăpost, găsit mort pe o piață din Napoli; și un muncitor care a pierdut cunoștința în timpul lucrărilor de reparație la o infrastructură de apă în zona Padova.

Căldura extremă a dus, de asemenea, la suprasolicitarea rețelei electrice din Italia. Potrivit RAI, întreruperile repetate de curent au provocat defecțiuni în funcționarea sistemelor de aer condiționat în mai multe orașe mari, în special în galeria Uffizi din Florența, miercuri. Conducerea muzeului a fost nevoită să limiteze numărul de vizitatori și să suspende temporar vânzarea biletelor, deoarece sistemele de răcire abia făceau față solicitărilor.

În prezent, 18 orașe italiene se află în stare de alertă maximă din cauza căldurii. Mai multe guverne regionale au interzis constructorilor și curierilor să lucreze în aer liber în cele mai călduroase ore ale zilei, deși unii muncitori au protestat, susținând că aceste restricții le amenință veniturile deja instabile. Cele mai mari sindicate din Italia au cerut guvernului să utilizeze fondurile de urgență pentru a compensa muncitorii nevoiți să-și întrerupă activitatea din cauza căldurii. Aceștia susțin că muncitorii ale căror activități îi expun la temperaturi periculoase pentru viață nu ar trebui să aleagă între protejarea sănătății lor și pierderea salariului.