În urma unor raiduri, au fost identificate și documentate mai multe cazuri de nerespectare a normelor ecologice. Pe baza acestor fapte, angajații inspecției au întocmit procese-verbale pentru contravenții administrative și au aplicat sancțiunile prevăzute de lege, transmite tvn.md. Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul pentru Protecția Mediului, suma totală a amenzilor a fost de 25 600 lei. De asemenea, specialiștii au evaluat daunele cauzate vegetației verzi la 68 800 lei. Această sumă trebuie compensată conform prevederilor legale. În cadrul instituției s-a subliniat că respectarea normelor ecologice reprezintă o responsabilitate comună a cetățenilor și agenților economici, fiind lansat un apel către populație de a avea grijă de resursele naturale și de zonele verzi. Inspectorii au menționat că acțiunile de control vor continua pentru a preveni degradarea mediului înconjurător și pentru a asigura o situație ecologică favorabilă.
În Bălți, au fost sancționați contravenienți pentru încălcări ecologice de 25,6 mii lei
În urma unor raiduri, au fost identificate și documentate mai multe cazuri de nerespectare a normelor ecologice. Suma totală a amenzilor aplicate a fost de 25 600 lei.




