Potrivit specialiștilor, majorarea de preț va duce la stagnarea pieței imobiliare, deoarece cererea va scădea. Totodată, impozitarea venitului din vânzarea locuinței, cu 15%, va genera o scumpire. Autoritățile spun că majorările de preț nu vor fi atât de mari, iar măsura este necesară pentru a combate speculațiile imobiliare, informează tvrmoldova.md.

Printre cele mai controversate prevederi din proiectul Legii Politicii Bugetar Fiscale 2027 se numără: eliminarea scutirii de 50% la impozitul pe câștigurile de capital; introducerea impozitului de 15% pe diferența dintre prețul de vânzare și cel de cumpărare; limitarea scutirii pentru reședința principală; eliminarea scutirii TVA la închirierea locuințelor.

Expertul imobiliar Cristina Bulai consideră că consecințele pentru piață vor fi serioase. „Dacă piața primară va crește cu 20%, piața secundară va avea o creștere de la 5 la 7% estimativ. Comparativ cu anul trecut, vânzările au scăzut cu 80%. În cazul în care va fi votată legea dată, piața imobiliară va intra în stagnare, o diminuare a tranzacțiilor imobiliare. Vânzătorii de imobile vor fi nevoiți să plătească un impozit de peste două ori mai mare, dacă înregistrează venit”, a declarat ea.

De exemplu, la un apartament cumpărat cu un milion de lei, care este vândut cu 1.500.000 de lei, câștigul va fi de 500.000 de lei. Dacă acum suma impozitului din acest venit este de 30.000 de lei, cu aplicarea unui TVA de 12% și a scutirii de 50%, atunci, după reformă, vânzătorul va trebui să achite statului 75.000 de lei, la aplicarea impozitului de 15% și fără scutire.

O altă prevedere lovește proprietarii de imobile care au viză de reședință de mai bine de trei ani și doresc să vândă. Dacă acum venitul din suma vânzării și cea a cumpărării nu se impozitează, din 2027, diferența care va depăși un milion de lei se propune a fi impozitată.

Expertul economic Marin Gospodarenco consideră că lupta împotriva speculațiilor este justificată, dar noile reguli pot afecta și proprietarii onești. „Este corect ca statul să combată speculațiile imobiliare și tranzacțiile repetate, mascate drept vânzări de locuințe de bază. Dar este mai puțin corect să aplice aceeași logică unui proprietar care a locuit acolo ani de zile, are viză de reședință, a cumpărat prin credit, a plătit dobânzi mari la bănci și a suportat costuri mari fiscale indirecte, notariale prin TVA, comisioane incluse în prețuri. Omul vinde mai scump, dar și următoarea locuință pe care trebuie să o cumpere este mai scumpă. Dacă statul îi ia impozit din această diferență îi poate reduce capacitatea de a cumpăra o altă locuință”, a subliniat expertul.

Unul dintre autorii proiectului, ministrul Finanțelor Andrian Gavriliță, susține că temerile privind creșterea bruscă a prețurilor sunt exagerate. „Trebuie foarte clar să spunem pentru că am văzut anumite, poate nu cu rea intenție, anumite interpretări că vor crește prețurile cu 20%. Nu este adevărat și nu are de ce să crească cu 20%. Avem păstrată beneficiul sau scutirea atunci când cetățenii își vând locuința de bază, avem propuneri și discuții pe cât trebuie să fie acea creștere de capital. Noi am lansat ca primul milion să nu fie în general impozitat. Putem discuta pe cât trebuie să fie acel plafon”, a declarat ministrul.

Președintele Comisiei parlamentare pentru economie, buget și finanțe Radu Marian a recunoscut că această propunere provoacă nemulțumirea cetățenilor. „Într-adevăr, este un alt element din cauza căruia mulți cetățeni sunt nemulțumiți. E o propunere a Ministerului Finanțelor. Ascultăm și cetățenii. Clar că este un argument să se întâmple lucrul ăsta gradual. Se întâmplă destul de brusc”, a spus deputatul.

Tot din 2027, Proiectul politicii bugetar-fiscale propune o creștere a cotei minime a impozitului pe imobile, de la 0,05% la 0,1%, cu o limită maximă care poate ajunge până la 1%. Valoarea exactă a taxei rămâne la discreția autorităților publice locale.