Echipa Rusiei de gimnastică ritmică a renunțat la participarea la Cupa Provocării din orașul românesc Cluj-Napoca din cauza interdicției autorităților locale de a afișa simbolurile naționale ale Federației Ruse, continuând astfel războiul pe scară largă împotriva Ucrainei. Federația de gimnastică din Rusia (FGR) a anunțat această decizie pe 26 iunie, acuzând organizatorii de încălcarea regulamentului competiției, transmite dw.com.
Purtați de cuvântul purtătorului de cuvânt al FGR, Linar Ginatullin, organizatorii au informat verbal echipa rusă "că pe arena sportivă nu va fi afișat steagul național al Federației Ruse și nu va fi cântat imnul național în cazul în care gimnastele ruse vor câștiga".
În opinia FGR, aceasta încalcă atât decizia Comitetului Executiv al World Gymnastics din luna mai privind revenirea completă a gimnaștilor ruși în sportul internațional, cât și modificările aduse Cartei Olimpice, "destinate protejării sportului și sportivilor de orice presiune politică, de stat, socială și economică externă". Potrivit lui Ginatullin, FGR "va solicita respectarea necondiționată a deciziilor World Gymnastics prin toate mecanismele legale internaționale prevăzute".
Primarul Cluj-Napoca a interzis imnul și steagul Federației Ruse la turneul din oraș. Primarul Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunțat pe 24 iunie interdicția de a afișa simbolurile naționale rusești la etapa Cupei Provocării de gimnastică ritmică care se va desfășura în oraș între 26 și 28 iunie. El a invocat poziția României și a Uniunii Europene în această privință și a numit inacceptabilă utilizarea simbolurilor naționale rusești pe teritoriul Uniunii Europene din cauza războiului său împotriva Ucrainei.
Potrivit lui Boc, atunci când a aprobat desfășurarea turneului de gimnastică ritmică la Cluj-Napoca, gimnastele ruse nu aveau încă dreptul de a concura sub steagul național. El a solicitat Federației Internaționale de Gimnastică să organizeze competițiile în oraș conform regulilor în vigoare la momentul luării deciziei de organizare.
Comitetul Olimpic Internațional a adoptat modificări controversate la Carta Olimpică. Comitetul Olimpic Internațional (COI) a aprobat pe 25 iunie modificările aduse Cartei Olimpice, referitoare la principiul neutralității politice. Modificările aduse întăresc prevederile Cartei Olimpice conform cărora sportul trebuie să fie liber de intervenții politice. Printre altele, se subliniază rolul COI în asigurarea neutralității "în orice moment, fără nicio presiune din partea structurilor de stat, culturale, sociale sau economice".
Chiar înainte de ședința COI, existau temeri că introducerea modificărilor privind neutralitatea politică a sportivilor ar putea slăbi barierele în calea revenirii complete a sportivilor ruși în sportul internațional. Directorul general al organizației pentru drepturile omului Global Athlete, Rob Keler, consideră că decizia COI amenință să submineze mișcarea olimpică. "Semnalul va fi extrem de clar: războiul, dopajul sistematic și încălcările repetate ale Cartei Olimpice nu mai sunt obstacole pentru participarea deplină", a declarat el.
Federația Internațională de Gimnastică a permis rușilor să revină sub steagul lor. La mijlocul lunii mai 2026, Comitetul Executiv al Federației Internaționale de Gimnastică a permis gimnaștilor ruși și belaruși să concureze la competiții internaționale cu steagurile și imnurile naționale, ridicând restricțiile impuse în februarie 2022 după invazia pe scară largă a Federației Ruse în Ucraina. Din 2024, gimnaștii ruși au început din nou să concureze la competiții internaționale, dar doar în statut neutru - fără steag și imn. Deciziile privind revenirea rușilor au fost deja luate de federațiile internaționale din alte sporturi.



