Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, afirmă că măsurile incluse în politica fiscală pentru anul 2027 nu vor fi promovate în cazul în care sistemul de sănătate nu dispune de capacitatea necesară pentru a le implementa.

„Dacă nu există această dorință sau capacitate, cu siguranță nu vom insista”, a declarat ministrul.

Gavriliță a explicat că scopul autorităților nu a fost de a afecta domeniul sănătății, ci de a utiliza mai eficient resursele financiare. Conform acestuia, fondurile care ar fi rezultat în urma modificărilor fiscale urmau să fie redirecționate tot către sistemul medical.

„Intenția nu a fost nici pe departe de a face rău domeniului sănătății, din contra. Am considerat că atunci când se aplică o scutire transversală, beneficiul nu ajunge neapărat acolo unde este cel mai mult nevoie de el”, a declarat ministrul.

Declarațiile au fost făcute după ce Ministerul Sănătății a emis un aviz negativ la politica bugetar-fiscală pentru anul viitor.