Potrivit declarațiilor sale, autoritățile au în vedere să analizeze practica internațională înainte de a lua orice decizie, informează unimedia.info. În cadrul emisiunii, ministrul a fost întrebat dacă se ia în considerare introducerea de impozite pentru organizațiile religioase și pentru donațiile pe care acestea le primesc. "Așteptăm propuneri și dorim să vedem dacă o astfel de practică este aplicată în alte țări și cât de eficientă este. Trebuie să înțelegem cum funcționează acest sistem. De obicei, impozitul se aplică veniturilor, profitului și câștigului. Sincer, nu am aprofundat toate detaliile contabilității bisericești, dar abordarea ar trebui să fie similară cu cea aplicată organizațiilor non-guvernamentale", a răspuns Gavriliță. În timpul interviului, jurnalistul a întrebat, de asemenea, dacă se preconizează impozitarea donațiilor pe care credincioșii le lasă în biserici pentru reparații sau întreținerea lăcașurilor de cult. Ministrul a subliniat că această întrebare ar trebui să fie analizată în contextul general al impozitării donațiilor. "Tema impozitării oricăror donații a generat numeroase reacții. Dacă considerăm că nu este momentul să discutăm despre impozitarea cadourilor bănești la nunți și botezuri, atunci, probabil, în acest pachet putem amâna și problema donațiilor legate de obiceiurile religioase tradiționale", a afirmat el. La întrebarea dacă ministerul este pregătit să renunțe la ideea impozitării donațiilor, Gavriliță a răspuns că este necesară o abordare unitară în ceea ce privește biserica, fără a distinge organizațiile religioase ca o categorie separată. "Dacă cineva îmi va arăta exemple concrete despre cum funcționează acest lucru în alte țări, suntem pregătiți să le studiem. De obicei, profitul este impozitat. În același timp, donațiile pentru organizațiile non-guvernamentale nu sunt impozitate. De aceea, este important să dezvoltăm o abordare sistemică, astfel încât să nu se creeze impresia că luăm măsuri doar pentru că cineva nu îi place biserica. Până când ONG-urile nu sunt organizații comerciale și veniturile lor din donații nu sunt impozitate, nu consider că pentru biserică ar trebui să existe un regim mai strict decât pentru alte organizații non-profit", a subliniat ministrul finanțelor.
Gavriliță despre impozitarea bisericilor: Abordarea trebuie să fie similară cu cea a ONG-urilor
Autoritățile intenționează să studieze practica internațională înainte de a lua decizii privind impozitarea organizațiilor religioase. Ministrul a subliniat că impozitarea ar trebui să fie similară cu cea aplicată ONG-urilor și a menționat că donațiile pentru biserici trebuie analizate în contextul general al impozitării. Gavriliță a afirmat că nu ar trebui să existe un regim mai strict pentru biserici decât pentru alte organizații non-profit.





