Potrivit declarațiilor premierului, acești funcționari nu mai beneficiază de încrederea necesară pentru a-și îndeplini atribuțiile. Corpul de control este o structură din cadrul Cancelariei de Stat, care se ocupă cu monitorizarea legalității, a gestionării corecte și a implementării deciziilor guvernului în instituțiile publice.
Conform declarațiilor de venit, ambii funcționari au obținut sume semnificative în 2025. Văcheslav Bolduratu a câștigat peste 1 milion de lei pe an. Dintre aceștia, mai mult de 537.000 de lei au fost salariul său din cadrul Cancelariei de Stat (aproximativ 44.000 de lei pe lună). În plus, el a primit compensații pentru participarea în consiliile de administrație ale mai multor întreprinderi de stat, inclusiv Termoelectrica, Loteria Națională a Moldovei, Poșta Moldovei și altele.
Angela Roșcov-Cioiu a declarat un venit anual de aproximativ 826.000 de lei. Dintre aceștia, mai mult de 523.000 de lei reprezintă salariul său din Cancelaria de Stat, în jur de 43.500 de lei pe lună. De asemenea, familia sa a primit aproape 725.000 de lei de la PNUD (UNDP) și compensații suplimentare pentru participarea în consiliile întreprinderilor de stat, inclusiv Aeroportul Internațional Chișinău, Poșta Moldovei, Cricova și alte structuri.
Premierul Muntianu a declarat că, în urma analizei activității, s-a decis demiterea acestora, deoarece nu mai corespund cerințelor de încredere și standardelor profesionale.





