Fermierii din mai multe regiuni ale Republicii Moldova au ieșit astăzi la protest. Aceștia și-au scos utilajele agricole pe drumurile naționale și spun că sunt nemulțumiți de lipsa unui dialog cu autoritățile și de intenția guvernului de a majora TVA pentru producția agricolă la 20%. Contactați de PRO TV, responsabilii de la ministerul Agriculturii ne-au comunicat că respectă dreptul fermierilor de a protesta și continuă să găsească soluții pentru remedierea situației.