Fermierii moldoveni au scos din nou tractoarele în stradă și au ieșit la protest. Aceștia sunt nemulțumiți că autoritățile intenționează să crească TVA-ul la producția agricolă de la 8% la 20%. Responsabilii de la ministerul Agriculturii au afirmat că respectă dreptul fermierilor de a protesta și continuă să caute soluții pentru remedierea situației.