Proiectul de lege a fost adoptat în a doua lectură de 53 de deputați, transmite agora.md. Autorii inițiativei subliniază că noua legislație va înlocui o serie de acte normative învechite care reglementează în prezent gestionarea și utilizarea bunurilor militare (armament, tehnică militară etc.) și a produselor cu dublă utilizare (civile și militare) aflate în proprietatea statului. Astfel, în legislație au fost introduse două noțiuni noi: "bunuri militare" – produse destinate îndeplinirii sarcinilor de apărare națională, cum ar fi echipamentele și armamentul militar, precum și "excedent neutilizat" – bunuri militare care nu mai sunt utile sau nu pot fi utilizate pentru apărarea națională. Noua lege prevede, de asemenea, vânzarea și cumpărarea bunurilor militare la licitații organizate de autorități, precum și alte forme de transfer al dreptului de proprietate sau de utilizare, cum ar fi donația, schimbul și leasingul. Proiectul reglementează, de asemenea, procedura de identificare a excedentelor neutilizate de tehnică militară și metodele de transfer al acestora. După votul din Parlament, în termen de trei luni, guvernul va crea o Comisie pentru evaluarea excedentelor neutilizate de tehnică militară și va aproba regulamentul de organizare și funcționare a acesteia.