Concursul pentru ocuparea funcției de Director general al S.A. „Moldtelecom” a trecut la o nouă etapă. Comisia de selectare informează că, în urma examinării dosarelor depuse, au fost admiși la etapa următoare a concursului candidații Viorel Motorniuc și Andrei Preașcă.

În prezent, Viorel Motorniuc deține funcția de conducător interimar al Moldtelecom. Anterior, acesta a deținut funcția de consilier al premierului Natalia Gavrilița. Motorniuc a mai ocupat funcția de director comercial la Bemol, dar și la Orhei-Vit. În perioada anilor 2013-2015 a deținut funcția de director de vânzări la SA Franzeluța.

Andrei Preașcă în prezent este director Comercial la Grupul de companii Eragreat. În perioada 2001-noiembrie 2024 a fost director la Orange Moldova.

Funcția de director al Moldtelecom este vacantă din ianuarie 2025, după ce Alexandru Ciubuc și-a dat demisia.