Ucrainianul va păstra doar titlul Ring Magazine, transmite focus.ua. „Ultimul dans” al lui Alexandr Usik, pe care l-a anunțat ca fiind lupta sa de adio, ar putea avea loc în Statele Unite. Despre aceasta a declarat pentru ESPN directorul sportiv al boxerului, Serghei Lapin.

Potrivit acestuia, ucrainianul a planificat întotdeauna să-și încheie cariera cu un meci final în SUA, unde dorește să scrie ultima pagină a istoriei sale în box. Decizia de a renunța la centurile WBA, WBC, IBF, WBO și IBO a fost luată ținând cont de viitorul său în categoria super-grea, a spus Lapin.

Directorul sportiv al campionului a menționat că Alexandr a eliberat titlurile organizațiilor pentru a-i oferi britanicului Anthony Joshua posibilitatea de a le uni. Totuși, Usik a decis să păstreze titlul Ring Magazine, care în cercurile de box este considerat un campionat liniar pentru campionii unificați recunoscuți, care conduc o categorie de greutate separată.

Titlul de campion liniar este acordat boxerului care învinge campionul cu acest statut neoficial, iar centurile oficiale în acest caz nu au importanță.