Peste 168.000 de euro, ascunși într-o ladă frigorifică modificată, au fost depistați la vama Leușeni, iar două persoane sunt implicate într-un dosar de contrabandă. Banii se aflau într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.
"În cadrul acțiunilor de control vamal, în microbuzul vizat, funcționarii postului vamal Leușeni au depistat banii ascunși într-o ladă frigorifică – mai exact, în pereții modificați ai acesteia. Totodată, la domiciliul unuia dintre cei doi șoferi reținuți, ofițerii vamali au ridicat încă o astfel de ladă frigorifică modificată constructiv, prezumtiv în scopul comiterii altor fapte de contrabandă", se arată într-un comunicat de presă al Serviciului Vamal.
După reținerea celor doi bănuiți, cu vârste de 30 și 48 de ani, le-a fost prezentată învinuirea pentru tentativă de contrabandă și au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile.





