Din totalul apelurilor, 497 de apeluri s-au dovedit a fi nejustificate și nu au corespuns criteriilor de urgență medicală, transmite noi.md. După acordarea primului ajutor în etapa pre-spitalicească, 6.341 de pacienți (5.174 de adulți și 1.167 de copii) au fost transportați la instituțiile spitalicești.
În decursul unei săptămâni, ambulanța a fost solicitată cel mai frecvent pentru apeluri legate de stări de urgență cardiovasculare, neurologice, traumatologice și patologii respiratorii, precum și pentru boli infecțioase. În aceeași perioadă, au fost înregistrate 135 de stări de urgență cauzate de influența factorilor fizici, chimici sau de mediu, inclusiv 96 de cazuri de mușcături de animale sau insecte, 34 de arsuri și un caz de insolație.
De asemenea, ambulanța a fost solicitată pentru a gestiona consecințele a 45 de cazuri de intoxicații acute (situații toxico-urgente).



