„Nimeni nu se îndoiește că meritați să aderați la Uniunea Europeană”. Mesajul a fost transmis de către președintele Consiliului European, Antonio Costa, la summitul UE – Moldova.

Oficialul a lăudat progresele țării noastre în procesul de aderare. În același timp, el a menționat că autoritățile de la Chișinău trebuie să lucreze în continuare pentru a realiza obiectivul național de integrare în UE.

„Am început cu primul cluster, dar acum trebuie să lucrăm mai intens și mai rapid, pentru a deschide toate celelalte clustere, deoarece pentru noi este o prioritate extinderea către Moldova și, cu siguranță, nimeni nu se îndoiește că meritați să aderați la Uniunea Europeană cât mai curând posibil. Acum, am depășit blocajele politice. Urmează doar muncă grea și, cu siguranță, nimeni mai bine decât dumneavoastră nu poate să realizeze acest lucru”, a spus Costa.

La rândul său, Ursula von der Leyen a menționat planul de creștere pentru Moldova și a punctat că țara noastră avansează rapid în procesul de aderare.

„Este impresionant să vedem cât de rapid și excelent realizați reformele necesare. Practic, se creează condiții de concurență echitabile cu piața noastră unică și, prin urmare, se deschid și ușile pieței unice pentru companiile din Republica Moldova. Întregul plan de creștere este de 1,9 miliarde de euro. Ați primit deja primele tranșe. Și trebuie să spun că este impresionant să văd cât de mult lucrați la asta. Cât de mult succes aveți. Aștept cu nerăbdare să continui această muncă cu dumneavoastră”, a transmis șefa Comisiei Europene.

Maia Sandu a precizat în debutul summitului că autoritățile de la Chișinău muncesc în continuare, pentru a livra rezultate și a deschide noi oportunități în procesul integrării europene.

„Acasă muncim mai mult ca niciodată. Perspectiva aderării ne oferă puteri de a ne reforma rapid și de a livra rezultate. Facem mai mult decât ni se cere, implementând reformele cu adevărat dificile, pentru a ne pregăti de aderare. Menținem împreună deschisă fereastra oportunității. Sunt recunoscătoare pentru acest parteneriat”, a declarat președinta Moldovei.

Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană se desfășoară pe 22 iunie la Bruxelles. Evenimentul este la a doua ediție. La reuniunea din acest an, liderii europeni și Maia Sandu vor discuta despre pașii următori ai negocierilor și agenda de reforme a Republicii Moldova, situația regională, consolidarea cooperării în domeniul securității și apărării și al energiei, precum și sprijinul UE pentru dezvoltarea economică a Republicii Moldova.

Înainte de a începe summitul, în sediul Consiliului European a răsunat imnul Republicii Moldova, cântat de orchestră.