În seara de 23 iunie, un băiat de 12 ani a fost aproape să se înece în lacul din parcul din sectorul Rîșcani al capitalei. Despre incident a informat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, care a asigurat că salvatorii de serviciu au observat la timp copilul care se afla în pericol și au reușit să-l salveze.
Salvatorii au declarat că incidentul a avut loc în jurul orei 20:45, în lacul din parc, unde se aflau la bălăceală patru copii, iar unul dintre ei a înotat în adâncime, în ciuda apelurilor de a nu intra în apă mai adâncă de talie. "Băiatul a fost salvat la timp, i s-a acordat primul ajutor și a fost transportat la spital. În prezent, starea sa este satisfăcătoare, viața copilului nu este în pericol", au asigurat reprezentanții inspectoratului.
Având în vedere începutul sezonului cald, salvatorii au reiterat apelul către cetățeni de a fi prudenți în apă, de a se bălăci doar în locuri special amenajate, dotate cu posturi de salvare, și de a supraveghea cu strictețe copiii, interzicându-le să se bălăcească singuri sau cu alți copii de aceeași vârstă.
Abonați-vă la canalul nostru Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți face o abonare lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Nu este greu și este chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.



