Consulatul României din Sankt Petersburg se va închide, iar conducerea sa va fi expulzată din Rusia. Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse a comunicat pe 25 iunie, adăugând că aceasta este o măsură de răspuns la «retragerea nejustificată de către București a acordului pentru funcționarea consulatului rus în Constanța și la declararea conducătorului acestuia persona non grata».
În cadrul Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse s-a anunțat că pe 25 iunie a fost convocat ambasadorul României, Cristian Istrate, căruia i-a fost înmânată o notă de protest împotriva închiderii consulatului rus din Constanța și i s-a comunicat despre închiderea consulatului României din Sankt Petersburg.
«Măsura reprezintă un răspuns la retragerea nejustificată de către București a acordului pentru funcționarea consulatului general al Rusiei în Constanța și la declararea conducătorului acestuia persona non grata», se menționează în comunicatul Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse.
Amintim că, în noaptea de 29 mai, un dronă de luptă a căzut pe acoperișul unui bloc de locuințe din orașul Galați, România, și a explodat. În urma incendiului izbucnit la etajele superioare ale clădirii, două persoane au fost rănite — o mamă și un copil. Amândoi au fost transportați la spital cu arsuri.
Președintele României, Nicușor Dan, a comentat incidentul și a anunțat că consulul general al Rusiei în Constanța a fost declarat persona non grata, iar consulatul va fi închis. Reprezentanta oficială a Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, Maria Zakharova, a reacționat rapid la declarația președintelui României, promițând că «măsurile de răspuns în legătură cu declararea consulului rus persona non grata și închiderea consulatului nu vor întârzia să apară».



