Preparatele pentru slăbire și tratamentul diabetului de tip 2 pot fi legate de riscuri pentru simțul olfactiv și auditiv, scrie revista medicală JAMA Otolaryngology — Head & Neck Surgery, citând rezultatele unui studiu la care au participat aproape 440.000 de persoane. Publicația precizează că este vorba despre agonistii receptorilor de peptide glucagon-like-1/GLP-1, cum ar fi «Ozempic». Cercetătorii au analizat dosarele medicale electronice cu date din perioada decembrie 2017 până în aprilie 2026. În eșantion au fost incluși pacienți adulți care, timp de doi ani după începerea tratamentului, au fost sub observația medicilor. Conform materialului, aceștia au fost împărțiți în două grupuri. În primul grup au fost cei care s-au tratat de diabet fără medicamente cu GLP-1, iar în al doilea grup au fost cei cărora le-au fost prescrise aceste medicamente după ce au fost diagnosticați pentru prima dată cu boala. La cei din urmă, studiul a evidențiat un risc mai mare de tulburări ale gustului și mirosului. Așa cum se precizează, riscul problemelor de gust la aceștia a fost cu 52% mai mare, iar cel al problemelor de miros a fost cu 81% mai ridicat. La unii pacienți s-a înregistrat pierderea totală a mirosului sau distorsionarea acestuia. Pe baza rezultatelor obținute, cercetătorii au concluzionat că sunt necesare studii suplimentare pentru a confirma rezultatele obținute. Anterior, s-a aflat că «Ozempic» poate încetini procesul de îmbătrânire. La participanții la studiul Universității din California, San Diego, care au primit semaglutid, semnele de îmbătrânire biologică s-au acumulat mai lent. În plus, medicamentul a îmbunătățit markerii asociați cu riscul bolilor legate de vârstă.