Câteva mii de persoane s-au adunat duminică în fața sediului postului public de televiziune din Praga pentru un miting de solidaritate.
Protestatarii au manifestat împotriva planurilor guvernamentale de teamă că acestea ar putea face ca posturile publice de radio și televiziune să devină mai dependente politic, transmite CTK, citată de Agerpres.ro.
Guvernul condus de premierul populist de dreapta Andrej Babis a decis în urmă cu câteva zile să elimine taxele de licență pentru radio și televiziune.
În schimb, potrivit planurilor guvernamentale, posturile publice de radiodifuziune ar urma să fie finanțate direct de la bugetul de stat începând de anul viitor și, de asemenea, să primească mai puțini bani decât înainte.
Babis declarase anterior că există suficient potențial de a face economii la radiodifuzori și a promis că nu va exista nicio interferență politică.
Marșul a fost convocat de mișcarea civică 'Un milion de momente pentru democrație', care organizase deja proteste similare în toate orașele mari din Cehia în luna mai.
Organizatorii și vorbitorii de la marș au avertizat că radiodifuzorii riscă să fie transformați în tribune pentru guvern.
'O societate liberă are nevoie de media liberă', este mesajul ce putea fi citit pe bannere și scandat la protest.
Participanții i-au cerut ministrului culturii Oto Klempis din partidul populist de dreapta Motoriștii să retragă planurile guvernului și să își dea demisia.
Angajații televiziunii publice au desfășurat bannere pe clădirea postului de televiziune cu mesajul 'Mulțumim!' pentru demonstranți.
Angajații posturilor publice de radio și televiziune au anunțat o grevă pentru luni.
Din decembrie, Cehia este guvernată de o coaliție compusă din partidul populist de dreapta ANO al lui Babis, partidul de extremă dreapta Libertate și Democrație Directă (SPD) și partidul Motoriștii.





