O înțelegere în valoare de 2,5 miliarde de dolari a fost semnată în Canberra de către secretarul de stat pentru achiziții de apărare al Canadei, Steven Fuhr, și ministrul apărării al Australiei, Richard Marles, scrie cbc.ca. Deoarece echipamentele sunt produse în străinătate, părțile au semnat, de asemenea, un acord privind stimulentele industriale, care prevede investiții reciproce în industria de apărare canadiană. A-OTHR va permite monitorizarea spațiului aerian pentru a identifica amenințări din partea avioanelor și rachetelor solitare deasupra Arcticii. Stațiile radar vor fi amplasate în partea de sud a provinciei Ontario, în zona lacurilor Kawartha. Se așteaptă ca sistemul să fie pus în funcțiune până în 2029. Premierul Canadei, Mark Carney, a anunțat anul trecut parteneriatul cu Australia, estimând costul total al programului la 6 miliarde de dolari. Acordul semnat acoperă doar primul dintre cele două radare planificate. A doua sistem, radarul polar de tip P-OTHR, este prevăzut să fie desfășurat în adâncul arhipelagului Arctic canadian, care cuprinde 36.500 de insule.
Canada va desfășura radar de supraveghere în Arctica până în 2029
O înțelegere în valoare de 2,5 miliarde de dolari a fost semnată între Canada și Australia pentru dezvoltarea unui radar A-OTHR. Sistemul va monitoriza spațiul aerian deasupra Arcticii și va fi operațional până în 2029.



