Ministrul a precizat că reforma nu prevede închiderea spitalelor, ci reorganizarea și reclasificarea acestora astfel încât instituțiile medicale să ofere servicii care să corespundă nevoilor pacienților, informează realitatea.md. Potrivit oficialului, reforma va fi realizată în contextul descentralizării și regionalizării serviciilor medicale și va implica o nouă structură a instituțiilor spitalicești.

„Vorbind despre două spitale regionale — în Bălți și Cahul. Anume de la acestea va fi construită organizarea serviciilor medicale în nordul și sudul țării”, a declarat ministrul. Conform noii modele, spitalele care dispun de secții de urgență și capacități pentru tratamentul accidentelor vasculare cerebrale vor fi incluse în categoria spitalelor subregionale. Celelalte instituții medicale vor primi statutul de spitale locale.

„Propunem crearea unui sistem unic de management pentru spitalele regionale, subregionale și locale. Schimbările vor afecta în principal managementul administrativ al instituțiilor medicale. În rest, nimeni nu va avea de suferit”, a subliniat Emil Ceban. Ministrul a subliniat că scopul reformei este o distribuție mai eficientă a serviciilor medicale în funcție de capacitățile și dotările fiecărei instituții. În acest sens, spitalele locale se vor concentra pe furnizarea unor servicii precum chirurgia de zi, terapia de zi, îngrijirea geriatrică, reabilitarea și îngrijirea paliativă.