Moratoriul pe creșterea chiriei pentru aproximativ 1 milion de apartamente, aflate în administrarea consiliului locuințelor din oraș, a fost instituit pe o perioadă de la un an la doi ani, informează nypost.com. Zoran Mamdani a numit moratoriul 'o victorie istorică' pentru chiriașii din New York. 'Comisia a înghețat contractele de închiriere pe un an și, pentru prima dată în istoria orașului nostru, a înghețat contractele de închiriere pe doi ani', a declarat el, adăugând că 'aceasta este o ușurare pe care o merită muncitorii din întreaga metropolă'. Chiria în New York a fost înghețată anterior în anii 2015, 2016 și 2020, de fiecare dată pentru un an. Decizia a fost criticată de organizațiile comunitare care reprezintă interesele proprietarilor. Potrivit acestora, asigurarea locuințelor cu chirie reglementată a crescut cu 10,5% în 2026 comparativ cu anul precedent, iar cheltuielile pentru combustibil și întreținere au crescut cu 11% și, respectiv, 6%. Decizia autorităților din New York ar putea duce, de asemenea, la o reducere a cheltuielilor pentru întreținere și reparații, ceea ce ar accelera uzura fondului locativ și ar agrava criza locuințelor din New York. În acest context, autoritățile din SUA discută inițiativa Comisiei Federale pentru Comerț (FTC) de a dezvolta reguli pentru reglementarea tarifelor de închiriere a locuințelor. O analiză a discuțiilor publice privind inițiativa FTC pe site-ul comisiei, realizată de The Guardian, arată că chiriașii susțin reglementarea în acest domeniu.