S-au tras focuri de armă marți dimineața, 23 iunie, pe o stradă din Sectorul 2 al Bucureștiului. Polițiștii au fost nevoiți să își folosească armele din dotare pentru a prinde un bărbat înarmat cu un cuțit. La scurt timp după sosirea agenților, individul i-a atacat pe aceștia. Scenele șocante au fost filmate de mai mulți martori, transmite Antena 3 CNN.
În imaginile surprinse de un martor se aud focurile de avertisment trase de polițiștii care s-au deplasat la adresa la care a avut loc un conflict între un tată și un fiu. Acesta din urmă avea un cuțit în mână și nu a răspuns la somațiile oamenilor legii.
Tatăl atacatorului a fost cel care a sunat disperat la 112 în această dimineață, după ora 09:00. El le-a spus polițiștilor că se teme pentru viața lui, întrucât fusese amenințat de propriul fiu cu un cuțit.
Ajunși la locul intervenției, polițiștii au încercat să-l calmeze pe tânăr, să-l imobilizeze, însă, și ei au fost amenințați cu cuțitul de acesta.
Pe filmarea făcută de un martor de la etajul unui bloc se vede că individul îl lovește pe unul dintre agenți. După ce s-au tras focuri de armă, oamenii legii au reușit să-l imobilizeze.
Atacatorul a fost dus la audieri, urmând ca anchetatorii să decidă și ce măsuri iau împotriva acestuia.





