O informație în acest sens a fost publicată de ziarul Financial Times pe 27 iunie, conform meduza.io. Sursele publicației au declarat că Argentina va începe să emită pașapoarte în schimbul unei donații nerambursabile de aproximativ 500.000 de dolari sau a achiziției de obligațiuni de stat în valoare de un milion de dolari. Interlocutorii ziarului au subliniat că condițiile programului ar putea suferi modificări.

Autoritățile țării estimează că programul denumit pașapoarte de aur va contribui la plata datoriilor de zeci de miliarde de dolari în următorii ani. Ministerul Economiei din Argentina, responsabil pentru acest program, a refuzat să comenteze. Dacă programul va fi aprobat, Argentina va deveni una dintre cele mai mari țări care oferă cetățenie în schimbul investițiilor. Totodată, pașaportul argentinian va permite călătorii fără viză în aproape 170 de țări din lume, ceea ce reprezintă mai mult decât orice alt pașaport disponibil prin intermediul investițiilor.

Argentina a devenit o destinație pentru relocare după începutul războiului dintre Rusia și Ucraina. În acest context, Argentina a întărit legislația sa migrațională în 2025. Așa cum scrie FT, autoritățile au decis să înăsprească legile, inclusiv pentru a introduce programul de obținere a cetățeniei prin investiții. În ultimii ani, programele de „pașapoarte de aur” au fost reduse de către autoritățile din Europa. Comisia Europeană a cerut statelor membre ale UE să anuleze cetățenia deja acordată în baza acestei scheme cetățenilor ruși și belaruși.