Anastasia Taburceanu a anunțat că și-a depus cererea de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe perioada în care a activat în cadrul instituției.

„Astăzi am depus cererea de eliberare din funcție. De asemenea, voi restitui toate sumele primite sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe întreaga perioadă în care am activat în cadrul instituției”, a scris Taburceanu pe Facebook.

Astăzi, Anastasia Taburceanu a oferit explicații pentru BANI.MD despre modul în care a ajuns să fie angajată în cadrul Î.S. Moldatsa, după ce numele său a fost menționat în spațiul public în legătură cu remunerația încasată și procedura de angajare fără concurs. Potrivit investigației RISEMoldova, Anastasia Taburceanu a încasat peste un milion de lei de la MoldATSA în mai puțin de un an sau circa 120 de mii de lei pe lună în anul 2026.