Șoferii care au fost surprinși conducând pe pista pentru bicicliști de pe strada 31 August din Chișinău, delimitată prin piloni din plastic, au fost identificați de oamenii legii și sancționați. Cel puțin asta anunță Poliția Națională într-un comunicat de presă publicat pe Telegram.
”Șoferii care au încălcat Regulamentul circulației rutiere la intersecția străzilor 31 August 1989 și Vasile Alecsandri din capitală, circulând pe banda destinată bicicliștilor, au fost identificați și sancționați de polițiștii Secției patrulare Chișinău a INSP. Cazul a fost documentat după ce oamenii legii s-au autosesizat în baza imaginilor video apărute în spațiul public. Pentru încălcările admise, conducătorii auto au fost atrași la răspundere contravențională pentru nerespectarea indicatoarelor rutiere”, se menționează în mesajul poliției.
În conformitate cu Articolul 240, alineatul (1) din Codul Contravențional al Republicii Moldova, nerespectarea de către conducătorul de vehicul a indicatoarelor rutiere de prioritate, de interzicere și de sens obligatoriu se sancționează cu o amendă de la 10 la 12 unități convenționale, ceea ce reprezintă 500 – 600 de lei, și aplicarea a 2 puncte de penalizare. Dacă amenda este achitată în termen de cel mult trei zile lucrătoare de la data aducerii la cunoștință a procesului-verbal, contravenientul are dreptul să achite doar jumătate din amendă.



