Ambasada Rusiei în Moldova afirmă că la aeroportul din Chișinău, grănicerii au reținut curieri diplomatici ai Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse. Diplomația a acuzat oficial Chișinăul de blocarea corespondenței diplomatice, cerând asigurarea accesului angajaților săi la curierii reținuți. Newsmaker a solicitat un comentariu de la Serviciul Vamal al Moldovei cu privire la plângerile ambasadei, dar până în prezent nu a primit un răspuns.
În ambasada Rusiei s-a declarat că au informat din timp autoritățile moldovene despre sosirea curierilor. Diplomația susține că grănicerii moldoveni au încălcat legea, cerând inspectarea corespondenței diplomatice. În plus, ambasada rusă afirmă că de la curieri s-a solicitat predarea „voluntară” a dispozitivelor mobile.
„Se poate concluziona că partea moldoveană revine la o practică distructivă, „inventată” de ea însăși, fără analogi în lume, de blocare a corespondenței diplomatice”, au declarat reprezentanții ambasadei, acuzând Chișinăul de încercarea de a împiedica activitatea lor. „Asemenea altor măsuri anti-ruse dictate din exterior, acest pas se va reflecta inevitabil asupra intereselor cetățenilor Moldovei”, au amenințat cei din ambasadă.
Abonați-vă la canalul nostru Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut în acest moment despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți opta pentru un abonament lunar pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne sprijiniți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.




